fbpx

Ціни на нерухомість зростають на фоні скорочення пропозиції

Ціни на нерухомість зростають на фоні скорочення пропозиції

Ціни на нерухомість у 2024 році вже зросли на 20% у порівнянні з 2023 роком й до кінця цього року первинний ринок очікує подальше здорожчання квадратних метрів в новобудовах.

Про це свідчать дані за перше півріччя інвестиційної компанії InCo home, що інвестує в об’єкти будівництва на первинному ринку нерухомості Києва.

У сегменті “економ” ціни зросли на 18-20%: з 1000-1100 дол.США у 2023 році квадратний метр здорожчав до 1200-1290 дол.США у 2024 за метр кв.

У класі “комфорт” здорожчання квадратного метра неоднорідне від 8% до 21% залежно від готовності об’єкта та інших факторів. У 2023 році ціни коливались від 1000 дол.США до 1400 дол.США за м.кв, то у 2024 ціни стартують від 1200 дол.США і доходять до 1500 дол.США за м.кв.

По “бізнес-класу” компанія заявляє про здорожчення від 20 до 50% за рік. В залежності від планування та поверху ціна з 1600 дол.США зросла до 2450 дол.США, а з 2300 до 2800 дол.США.
Водночас у сегментах “комфорт” і “бізнес” за умови 100% оплати покупець може розраховувати на знижку у 5% від вартості об’єкта.

Змінилась залежність вартості від поверху: на відміну від вищої ціни на верхніх поверхах на квартири з краєвидами в минулому, тепер дорожче коштують нижні поверхи через ситуацію в енергетиці. Крім того, для покупця метр квадратний житла ще здорожчує приблизно на 100 дол.США у разі покупки на умовах розтермінування.

— Зростання ціни на нерухомість відбувається на фоні суттєвого (близько 20%) зниження продажів та падіння попиту у порівнянні першим півріччям 2023 року, а також вкрай обмеженої купівельної спроможності сьогодні. Також спостерігаємо суттєве зростання кількості покупок у розстрочку. Багато років вона стабільно займала близько 30% у структурі продажів, а за останні пів року її доля зростала до 67% в окремі місяці, — заявив Богдан Серотюк, співвласник та партнер InCo home.

Пропозиція по розстрочці від забудовників також скорочується на ринку через обмежену кількість нових проєктів. У готових об’єктах розтермінування майже не пропонується. На думку Романа Бєліка, другого співвласника та партнера InCo home на будівельну галузь негативний тиск чинять брак обігових коштів та недостатня кількість кваліфікованих робітників, що також впливає на ціни на нерухомість.

Ринок нерухомості мав би більше можливостей та стійкості за умови змін, які вже давно були заплановані НБУ для посилення ринку капіталу за програмою з МВФ. Йдеться про створення повноцінної системи військового страхування та Стратегії відновлення кредитування та запровадження загальнодоступної бази даних цін на операції з нерухомістю, а також індексів цін на житлову та комерційну нерухомість.

– Це матиме позитивний вплив на настрої та інвестиції на ринку. Поки ж з 2022 року ми не розглядали нових інвестиційних об’єктів й не укладали інвестдоговорів щодо будівництва окремих нових проєктів. В пропозиції є тільки квартири у 9 житлових комплексах Києва, будівництво яких вже проінвестовано нами раніше. Єдине шляхом чого вдалось збільшити пропозицію — старт будівництва в кінці 2023 року раніше заморожених нових черг на одному з об’єктів, – пояснює Роман Бєлік.