fbpx

Ринок нерухомості сповз в рецесію

Ринок нерухомості сповз в рецесію

Чи можна заявляти, що рецесія на ринку нерухомості в Україні почалася у 2019 році? До стверджувального висновку прийшли в компанії InCo home, на підставі даних продажів первинного житла в Києві за 10 місяців 2019 року. За підсумками січня – жовтня обсяги продажів по 17 новим житловим комплексам, в будівництво яких інвестувала компанія, вийшли на 52 тисяч метрів квадратних житла.

– Починаючи з лютого, ми фіксуємо зменшення обсягів продажів з кожним місяцем. В цьому році продано на 33% менше квадратних метрів у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року. Останні кілька років, рекордним місяцем за кількістю продажів стає жовтень, в цьому продано понад 8 тисяч метрів квадратних. Найпровальнішим, на жаль, у 2019-му став вересень з цифрою 2900 проданих квадратних метрів і це найгірший показник місяця за останні три роки точно, — каже Богдан Серотюк, співвласник і партнер InCo home.

У компанії прогнозують поступове скорочення пропозиції на первинному ринку, але, не дивлячись на це, збережеться перевищення пропозиції над попитом. Бізнес відчуває себе некомфортно в невизначеному, мінливому законодавчому, фінансовому та соціальному полі, відсутність стабільності один з ключових чинників, що впливають на ринок.

– Ліквідність ринку істотно знизилася, на цьому тлі відносно двох його найбільших гравців — Укрбуд і Київміськбуд виникає все більше чуток і домислів. Компанії знаходяться в ситуації, коли змушені публічно пояснювати та доводити, що зберігають або лише сезонно скорочують темпи будівництва об’єктів. Державна політика ніяк не сприяє розвитку ринку, а тільки підсилює рецесію. Показовим буде початок весни, коли сприятливі погодні умови зобов’яжуть показувати нормальні темпи будівництва, і це стане моментом істини для ринку, — пояснює Роман Бєлік, співвласник і партнер InCo home.

У InCo home впевнені, що активне обговорення профільними чиновниками проблеми недобудованих об’єктів і захисту інтересів інвесторів — ознака розуміння критичності процесів, що відбуваються на ринку, але не ознака того, що ці процеси керовані та контрольовані.

– Цей рік показав, що через дефіцит кваліфікованих будівельних кадрів, всі будівельні компанії стикалися з проблемою дотримання термінів введення в експлуатацію житла. Крім того, немає розуміння запасу міцності ринку, його цінової чутливості, спроможності й способів долати кризи, навесні можна буде об’єктивно оцінювати глибину кризи і його наслідки, — дає прогноз Богдан Серотюк.

Ґрунтуючись на аналітиці, в InCo home стверджують, що розстрочкою як і раніше користується тільки 30% покупців нерухомості. Різниця між кількістю угод на умовах повної передоплати й на виплат варіюється в межах 70 на 30, така пропорція збережеться, тому що по 100% передоплаті купувати житло вигідніше.

– Якщо говорити про ціну за квадратний метр житла, сьогодні 16500 гривень — найнижче пропозицію на одному з наших об’єктів, а найвища – 61800 гривень. Сьогодні середня ціна метра квадратного становить 27 тисяч гривень. З початку року ціни не знижувалися, спостерігаємо зворотну тенденцію зростання цін від 500 грн. до 2000 грн. за метр квадратний, — каже Роман Бєлік.

Говорячи про ситуацію на ринку у 2020 році, в InCo home очікують змін, пов’язаних зі СПЛІТ: реформа змінить ринок інвестування в будівництво, а відповідно перекроїть ринок продажів. Також не виключають націоналізацію заморожених будівництв, що вже активно просувається, наприклад, Конфедерацією будівельників України та входить до переліку кроків, озвучених в рамках ініціатив по розв’язання проблем з довгобудами.