– Якщо говорити про поточний стан ринку нерухомості, його основною рушійною силою залишаються особисті кошти й заощадження простих українців. Хоча загальнопоширена практика — фінансування будівництва шляхом залучення коштів банків і інших фінансових інститутів. У нинішніх обставинах, з обліковою ставкою НБУ в 18%, фінансування такої капіталомісткої галузі як будівництво — неможливо, — заявляє Роман Бєлік, партнер InCo home.
Яким би не був пакет економічних реформ, запропонований сьогодні, він не принесе оздоровлення ринків та економіки. Залежність бізнесу від індивідуальних преференцій, а не верховенства права і здорової конкуренції — істотний фактор, що стримує інвесторів.
– Сьогодні капітал перестав бути дефіцитним ресурсом. Ця обставина формує новий високий попит на бізнес-проекти. Надлишок грошової маси у світі призводить до дефляції в окремих високорозвинених економіках. Грошей у світі багато, але український інвестиційний ринок продовжує залишатися малопривабливим. Це пов’язано, перш за все, з високими й неконтрольованими ризиками в основному не бізнес характеру, — пояснює партнер InCo home.
У компанії стверджують, що розвиток будівництва та ринку нерухомості — індикатор здоров’я економіки.
– Відкладений попит на житло в Україні обчислюється мільярдами гривень. Профільні держпрограми не зможуть розв’язати проблему доступності житла. Це реально тільки в умовах нормальної роботи економіки, доступних кредитів і моделей фінансування будівництва, що працюють, — каже Роман Бєлік.
Незначне зростання протягом року — такі очікування озвучують в InCo home щодо цін на нерухомість.
– Цінової міцності ринку досить, для того щоб пережити будь-які процеси, пов’язані з виборами, провал на ринку можливий тільки в разі глобальних негативних змін в економіці, поки ми цього не фіксуємо, — підсумовує партнер InCo home.