fbpx

Попит та ціни на ринку житла у 2022 році, прогноз InCo home

Попит та ціни на ринку житла у 2022 році, прогноз InCo home

Протягом весни та літа ринок житлової нерухомості демонстрував стійке зростання. З початком осені зниження темпів продажів відзначається по всьому ринку, заявляють в InCo home, компанії з інвестицій у нерухомість. Очікуваннями про те, якими будуть попит і ціни на ринку житла у 2022 році й що впливатиме на ринок, поділилися в компанії.

– Це не тимчасове затишшя чи викликане карантинними обмеженнями зниження попиту, а закономірна тенденція. На зростання ринку раніше вплинуло кілька факторів: падіння банківських ставок за депозитами у другій половині 2020 року та відкладений попит як наслідок жорсткого локдауну. І сьогодні на тлі ставок у 7-8% річних на вклади у гривні та очікуваної інфляції у 10% нерухомість виглядає гарним інвестиційним інструментом, – упевнений Богдан Серотюк, співвласник та керуючий партнер InCo home.

У компанії впевнені, що потенційна місткість ринку житла, особливо у містах Київ, Харків, Одеса, Львів, Дніпро, велика, але зі зростанням цін рівень платоспроможного попиту помітно знизився.

– Ми очікуємо стагнацію на ринку нерухомості у 2022 році та уповільнення продажів по більшості об’єктів. Вже сьогоднішній попит точковий, що каже, про ретельніший відбір об’єктів з боку інвесторів. Кількість вільних грошей у людей, які готові вкласти у житло, скорочується, а кількість об’єктів ні. Це, до речі, позитивний сигнал для майбутніх покупців, оскільки конкуренція за клієнта загостриться, а отже, можна розраховувати на лояльніші умови або ціни, – прогнозує Богдан Серотюк.

Ціни на ринку житла у 2022 році прогноз та очікування

Істотного зниження цін на первинному ринку в компанії не прогнозують, очікуючи, що ринок зафіксується в діапазоні, що є на сьогодні.

– Можливе зростання вартості до 5% на ексклюзивних об’єктах до кінця року, але загалом на ринку він не позначиться. Дефіцит якісного житла, що відповідає очікуванням та запитам споживача, у Києві збережеться. Тому будівельні компанії й надалі орієнтуватимуться на розвиток проєктів закритих житлових комплексів. Водночас на сьогодні потенційні покупці не готові платити за такі об’єкти більше ніж 20% вартості звичного в їхньому розумінні житла. У подібних ЖК зі своєю закритою інфраструктурою ціна за квадратний метр стартує від 35-40 тисяч гривень, при середній зарплаті по Києву в 17 тисяч гривень тут не буде масового попиту, – зазначає керуючий партнер InCo home.

Окрім суто економічних факторів, на ціни у столиці й надалі суттєво впливатиме транспортна інфраструктура.

– Київ, дедалі більше стає некомфортним містом для пересування. Тому ті об’єкти, що не в пішій доступності від станцій метро, ​​особливо відчувають на собі коливання ринку: тут попит і ціни знижуються помітніше, особливо по поодиноких будинках.

За оцінками InCo home у столиці оренда приносить власникам нерухомості не більше ніж 7% на рік реального доходу. Прибутковість інвестицій на первинному ринку з метою перепродажу, наприклад, об’єкта класу «комфорт» складе до 15% у дворічному періоді з моменту купівлі до продажу, інвестиції в об’єкти класу «бізнес» принесуть близько 35-40% у довгостроковій перспективі (близько 5 років).

Говорячи про розвиток форматів та пропозиції на ринку нерухомості в InCo home констатують, що все залежатиме від рівня розвитку економіки, доходів людей та інфляції.

– Сьогоднішні показники за всіма трьома пунктами, кажуть, що «економклас» займатиме, як і раніше, значну частку ринку. Житлові об’єкти з елементами торгово-розважальних, сервісних та рекреаційних функцій дорогі не лише за вартістю, а й з обслуговування. Немає об’єктивних ознак, що в Україні суттєво зросте попит на такі ЖК. Єдине, що зможе відчутно прискорити зростання ринку – довгострокове, від 10 років, іпотечне кредитування з фіксованою ставкою до 5%. Все, що спостерігаємо зараз на українському ринку житла за участю банків – це докредитування різниці в межах 10-20% вартості при купівлі житла, – каже Богдан Серотюк.