Рік, що минає, відзначився підвищенням вартості нерухомості на всіх ринках, що перевищило прогнози, і поступовим просіданням купівельного попиту. Таких висновків дійшли в InCo home, на підставі даних аналітики продажів первинного житла в Києві за 11 місяців 2021 року. За цей період на первинному ринку Києва продано понад 50 тисяч квадратних метрів житла, по 16 нових житлових комплексах, у будівництво яких інвестувала InCo home, що на 20% відстає від показників 2020 року.
– У першу половину 2021 року ми спостерігали високий попит, що стало продовженням ситуації на ринку первинної нерухомості у 2020 році. І це попри те, що ринок житла демонстрував позитивну цінову динаміку. До середини року ринок, очевидно, максимально вибравши платоспроможний попит, перейшов із липня місяця у фазу помірного зниження темпів продажів, – заявив Богдан Серотюк, співвласник та партнер InCo home.
За даними компанії, вже в серпні 2021 року попит знизився на 30% у порівнянні з показниками перших двох кварталів. Ця тенденція точно збережеться до кінця цього року, і матиме продовження у 2022-му.
– У покупців були деякі очікування, що чергові карантинні обмеження зроблять продавців поступливішими й пропозиція стане вигіднішою. Але за фактом на ринку первинної нерухомості ці очікування не справдилися, галузь добре адаптувалася до теперішніх умов, – констатує Богдан Серотюк.
Говорячи про купівельні уподобання, в InCo home відзначають концентрацію основного попиту на об’єктах класу «комфорт» та «бізнес». Так, з усього обсягу проданого житла на об’єкти класу «бізнес» припало 20% продажів, у сегменті «комфорт» – 68% і лише 12% у структурі продажів зайняло житло в будинках «економ-класу».
Що стосується варіантів покупки, розстрочка залишається ефективним інструментом на ринку у всіх сегментах житлової нерухомості. Найбільшою популярністю у 2021 році розстрочка користувалася у покупців житла «бізнес-класу», 55% угод у цьому сегменті пройшли з оформленням через платежі на виплат. Далі слідує економжитло, де таких продажів було 35% і найрідше до розстрочки звертаються покупці житла «комфорт-класу», таких угод у цьому сегменті лише 22%.
На думку Богдана Серотюка, якщо друга половина 2020-го року започаткувала річну серію зростання цін на житло, то у 2022-му цей процес завершиться. Прогнози бізнес-партнера підтверджує і Роман Бєлік, співвласник InCo home.
– У грудні продажі збережуться на рівні останніх місяців. Зниження попиту та невизначеність із курсом гривні вже вплинули на темпи виведення на ринок нових об’єктів: був випущений або мінімальний обсяг пропозиції або зовсім відкладено старт продажів на 2022 рік. А оскільки немає економічних передумов для підтримки купівельної спроможності та зростання доходів, проблеми з доступністю стримуватимуть ціни в теперішньому діапазоні, – упевнений Роман Бєлік.
Крім того, одним із відчутних факторів впливу на ринок наступного року в InCo home називають набуття чинності законопроєкту №5600.
– Після підвищення ПДФО на угодах з продажу нерухомості піде тимчасове охолодження інтересу з боку інвесторів, які купують з метою заробити на різниці при перепродажі. І це частка 15-30% продажів залежно від об’єкта. Зрештою, це призведе до зростання кінцевих цін приблизно на 5%, продавець закладатиме суму податку у вартість нерухомості, – прогнозує Роман Бєлік.
12/14/2021