fbpx

На ринку первинної нерухомості маємо невелике зростання – InCo home

На ринку первинної нерухомості маємо невелике зростання – InCo home

На попит на ринку первинної нерухомості впливає внутрішня міграція, а дефіцит якісної пропозиції збережеться на роки

Девелопери спостерігають часткове відновлення ринку нерухомості у Києві та початок реалізації відкладеного попиту. Такі попередні висновки зробили в інвестиційній компанії InCo home на підставі оцінки обсягів продажів первинної нерухомості за квітень-травень 2023 року. Так за два останні місяці весни було продано понад 5 тисяч метрів квадратних нерухомості в 10-ти нових житлових комплексах, в будівництво яких інвестував InCo home.

Ми можемо говорити про помірне відновлення продажів на ринку. Ще дуже далекі від темпів 2021 року, але маємо співставні цифри зі складним 2020 роком. Порівнювати з минулим роком неможливо, адже фактично ринок первинної нерухомості не працював. З кінця лютого 2022 року діяльність компаній з управління активами, які є головним механізмом інвестування на ринку, була зупинена регулятором, що було зрозумілою відповіддю на російське вторгнення. Потім КУА працювали у ручному режимі. Будь-яке рішення по угодах або здійснення операцій проходило виключно за окремими запитами з дозволу Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку. І до сьогодні діють певні обмеження щодо діяльності профучасників ринків капіталу, зокрема, КУА. Це має негативні наслідки й для функціонування ринку будівництва та нерухомості, — стверджує Богдан Серотюк, співвласник та партнер InCo home.

За даними InCo home у квітні 2023 року було укладено договорів купівлі-продажу більше ніж на дві тисяч квадратних метрів житлової нерухомості, у травні ця цифра досягла вже майже трьох тисяч кв.м.

Якщо дивитись на темпи продажів, то по 2021 року вони складали в середньому 4,5 тисячі метрів квадратних в місяць житлової нерухомості. Тобто бачимо, що в порівнянні з роком до широкомасштабної агресії проти України, на сьогодні ми вийшли на 50% від позаторішніх показників. Але у 2021 році в портфелі компанії налічувалось 16 нових житлових комплексів проінвестованих InCo home, квартири в яких реалізовувались компанією, а у 2023 це лише 10 об’єктів. З огляду на ситуацію, на ринку збережеться дефіцит якісної пропозиції об’єктів у найближчі роки, — пояснює Богдан Серотюк.

Погоджується зі своїм бізнес-партнером щодо оцінок і Роман Бєлік, співвласник InCo home. Він додає, що якщо порівнювати квітень та травень цього року з аналогічним періодом кризового 2020 року, то ситуація наразі виглядає більш оптимістичною.

Тоді через обмеження, пов’язані з пандемією, на ринку первинної нерухомості виникла різка пауза, продажі у квітні-травні ледве сягнули трьох з половиною тисяч метрів квадратних. Тобто на фоні ковідного року маємо невелике зростання. По-перше, внутрішня міграція впливає на попит. По-друге, з огляду на рівень інфляції у майже 27% за підсумками 2022 року, та середню ставку по депозитах у гривні на рівні 15-17%, це приводить на ринок ризикових інвесторів, хоча їх кількість дуже мала, — впевнений Роман Бєлік.

Що стосується варіантів купівлі квартир на ринку первинної нерухомості, в компанії вказують, що розподіл між покупкою по повній передоплаті та на виплат залишається незмінним вже багато років. Так у квітні 2023 року 64% договорів купівлі-продажу були укладені на умовах 100% передоплати, а у травні їх кількість склала 72% від загального обсягу продажів.