fbpx

Експерти і учасники ринку нерухомості про майбутнє іпотеки

Експерти і учасники ринку нерухомості про майбутнє іпотеки

Галузь чекає пожвавлення, за умови, що за намірами банків по відновленню іпотеки стоять реальні та доступні для масового споживача програми кредитування покупки житла. Експерти і учасники ринку нерухомості дають прогнози про майбутнє іпотеки та її вплив на галузь.

– Якщо заявлені плани будуть реалізовані, то можна говорити про те, що через пів року угоди з використанням іпотеки досягнуть рівня у 25-35% від усіх угод на первинному ринку житла, — розповів інформагентству Interfax Україна Юрій Сокольницький, керуючий партнер InCohome.

В Україні з початку року спостерігається сплеск пропозиції іпотечного кредитування на первинному ринку житла, проте відновлення докризових показників в угодах з іпотекою малоймовірно, вважають опитані агентством “Інтерфакс-Україна” експерти.

– З початку року в Україні спостерігається активізація рекламних кампаній забудовників по іпотечному кредитуванню. Якщо на початку 2016 року заявлені ставки для фізичних осіб в середньому становили 34%, то до початку 2017 року показник знизився в середньому до 22% річних, – розповів комерційний директор Taryan Group Назар Бурда.

Багато забудовників почали використовувати угоди з банками з метою популяризації іпотеки, яка є більш вигідним і менш ризиковий інструмент для компанії, ніж розстрочка, вважає генеральний директор Nai Ukraine Віталій Бойко.

Зокрема, іпотечні програми сьогодні пропонують кілька банків: “Укргазбанк” (з компаніями “Київміськбуд”, “Укрбуд”, “Омокс”), “КрісталБанк” (“Київміськбуд),” Глобус “(з” Ітергалбудом “,” Укрбуд “), і банк “Аркада” з однойменною компанією-забудовником.

– Однак, поки такі спроби складно назвати вдалими — умови, як і раніше, залишаються фінансово важкими для інвесторів, – зазначив В.Бойко.

За його даними, сьогодні в Україні іпотеку пропонують всього 13 банків, але умови іпотечних кредитів є жорсткими.

– Ефективні ставки знаходяться в діапазоні 20-26%, при авансовому платежі від 10% до 50%, мінімальними термінами кредитування (від 60 місяців), з детальною перевіркою платоспроможності позичальника і доброчесності забудовника. Крім того, є додаткові платежі: страхування, послуги нотаріуса, комісії банку, – розповів В.Бойко, додавши, що навряд чи такі умови дозволять найближчим часом повернутися до докризових показників по іпотеці (36% угод у 2010-2011 рр.).

Генеральний директор компанії “ТММ” Микола Толмачов вважає, що в силу сформованої економічної ситуації, інструмент розстрочки продовжує набирати популярність в країні, проте не є ефективним з точки зору довгострокової стратегії розвитку компаній-забудовників.

– Кредитуванням повинні займатися банки, – переконаний Толмачов.

За його словами, тривала розстрочка на період 5-10 років несе додаткове фінансове навантаження для забудовників, найчастіше до такого варіанту вдаються компанії, що реалізують об’єкти “економ” і “комфорт” класу.

– Водночас, розстрочку на період до введення будинку в експлуатацію з початковим внеском від 30% можна знайти в портфелі більшості українських забудовників. Вона вигідна, як забудовнику, який не заморожує гроші на тривалий період, так і покупцеві, який знижує для себе ризики інвестування, – додав Толмачов.

Заступник комерційного директора компанії “Інтергал-Буд” Анна Лаєвська не очікує особливих змін 2017 році, разом з тим допускає, що відсоток покупки житла на первинному ринку за допомогою розстрочки може збільшитися до 45-50%.

– У поточному році програми розстрочки від компаній-забудовників можуть стати ще більш лояльними, що буде стимулювати купівельний попит. Цілком ймовірно, що терміни наданої розстрочки можуть збільшуватися, а сума переплати несуттєво знизитися, – вважає А.Лаєвська.

Аналітичний відділ Taryan Group також прогнозує, що попри новий сплеск пропозиції іпотечного кредитування, у 2017 році забудовники продовжать пропонувати квартири в розстрочку і цей інструмент буде більш популярним на ринку, ніж іпотека.

– Зараз взявши іпотеку на 10 років і більше, при середній річній ставці у 22%, покупець в результаті переплачує понад 100% від суми кредиту, що відлякує потенційних інвесторів, – вважають в компанії.

Як повідомили агентству в державній компанії “Укрбуд”, у 2016 році частка угод із залученням іпотечного кредитування у неї склала менш як 1%, проте, якщо порівнювати результати з початку року з аналогічним періодом 2016 року, кількість угод з іпотекою збільшилася в кілька разів.

– Пожвавлення є, нехай і не таке значне, як очікувалося. У нашому випадку воно пов’язане з недавнім запуском спеціальних іпотечних програм з банками-партнерами, в яких ставки по кредитах на перші два роки серйозно знижені. Взяти таку іпотеку на рік-два вигідніше, ніж просто збирати необхідну суму протягом того ж періоду. Ми вже бачимо підвищення інтересу до кредитування з боку клієнтів, але поки інтерес цей багато в чому насторожений, – відзначили в компанії.

За її даними, оплату в розстрочку вибирають до 40% інвесторів “Укрбуду”, тоді як до кризи розстрочку вибирали близько 80% всіх покупців.

У свою чергу, в холдингової компанії “Київміськбуд” розповіли, що попри розроблену спільно з “Крісталбанком” іпотечну програму з більш лояльними умовами для клієнтів, починаючи з осені компанія уклала лише 34 таких договорів.

– Іпотекою в основному користуються інвестори, яким бракує невеликої суми для 100% оплати, яка дозволяє отримати знижку від забудовника до 25%, – відзначили в будівельному холдингу.

Фактично втративши іпотеку, банки з початку року активно заявляють про можливість переглянути ставки на свої кредити, стверджують в “Київміськбуді”.

– Деякі банківські установи готові знизити відсоток по кредиту в перший рік іпотеки. У деяких випадках це сума від 5 до 9% за перший рік, і 21% на заборгованість, що залишилася. Наприклад, акредитований нашою компанією “Крісталбанк” заявляє про готовність опустити ставку до мінімально низьких відсотків. Зараз ця програма на узгодженні, – говорять в компанії.

Джерело: Interfax Україна