fbpx

Квартира в лізинг – держпрограма запрацює при зниженні ставки і зростанні зарплат

Квартира в лізинг – держпрограма запрацює при зниженні ставки і зростанні зарплат

Квартира в лізинг в Україні стає реальністю, у вересні український уряд дозволив державному іпотечній установі (ДІУ) давати квартири в лізинг, тим самим анонсувавши в недалекому майбутньому старт програми нового фінансово-кредитного механізму забезпечення житлом громадян за держпідтримки.

Про це говорить Юрій Сокольницький, керуючий партнер компанії з інвестицій в нерухомість InCohome.

Сьогодні будівельні компанії в очікуванні — яку методику розробить Кабінет міністрів під програму забезпечення житлом громадян на умовах фінансового лізингу. Той факт, що скористатися нею зможуть лише учасники АТО (можливо — вже в цьому році), військові й працівники бюджетної сфери, викликає обережний оптимізм з приводу її впливу на ринок.

За даними Держстату в бюджетній сфері середні зарплати за рік виросли в півтора раза: у педагогів до 7151 грн, а у працівників діяльності у сфері творчості, мистецтва та розваг до 6159 грн. І це брутто, на руки співробітники держструктур отримують за фактом менше.
Простий розрахунок показує, що для того, щоб програма запрацювала масово, потрібно зниження заявленої для лізингу в 15,3 процентної ставки — до рівня в 5-6% річних, або збільшення зарплат в бюджетній сфері.

Наприклад, однокімнатна квартира мінімальною площею в 37 квадратних метрів в одному з наших об’єктів в Києві, при ціні за квадратний метр 13.400 гривень, вартує пів мільйона гривень. При ануїтетному методі погашення (під 15,3% річних анонсованих для лізингу), щомісячний платіж за таку квартиру складе 5270 гривень. Це щомісячний внесок, без урахування витрат на комуналку та щорічне страхування об’єкта (що, скоріше за все, буде обов’язковою процедурою). В такому випадку бачимо, що при наявній середній зарплаті, людині доведеться віддавати її майже повністю за лізинговий об’єкт. Можливо, дана програма краще буде працювати в регіонах, де ціна за квадратний метр нижче, ніж в столиці.

Для того, щоб забудовник міг запропонувати вигідну за ціною квартиру на державному тендері під програму, необхідно розуміти обсяг: скільки квартир ДІУ готовий буде викупити на ринку під дану програму? Поки цифри говорять про те, що будівельним компаніям вигідніше самостійно продати бюджетне житло, особливо однокімнатні квартири невеликого метражу, які користуються найбільшою популярністю.

Коли ж говорять про тисячі квартир в новобудовах, «зависли» на ринку — забувають, що на громадянина в нашій країні доводиться тільки 23,8 квадратних метрів житлової площі, тоді як в Європі ці показники майже вдвічі більше. Так що попит на житло точно є і місткість ринку значна, а для його активізації потрібна працююча, доступна іпотека.