У Мінрегіонрозвитку, будівництва та житлово-комунального господарства заявили про розробку змін державної будівельної норми (ДБН), що дозволить використовувати в висотному будівництві сталь і сталезалізобетон.
– Ідея не нова. Стандартизація сучасних технологій в будівництві — нормальна практика, але масове використання сталевих каркасів при висотному будівництві не буде актуальним для України в осяжному майбутньому з об’єктивних причин, — говорить Сергій Трофимчук, керівник служби контролю капітальних інвестицій InCo home.
Коментуючи рішення про зміну державної будівельної норми (ДБН), щоб встановити вимоги щодо жорсткості сталевих і сталезалізобетонних конструкцій для проєктування каркасів висотних будівель, в InCo home заявили, що це буде частково мати попит при будівництві висотних комерційних будівель і інших об’єктів різної висотності, але не житлових будинків.
– Сталь поки не може скласти конкуренцію й альтернативу бетону як будівельному матеріалу — це просто дорожче. Металоконструкції вимагають додаткових пожарозахисних заходів — спеціальні покриття, фарбування і захист, спецзасоби пожежогасіння та димовидалення. Метал має свою плинність в порівнянні з залізобетоном, по вогнестійкості показники у них різні. Тому витрати на протипожежні норми будуть більше, ніж по будівлі з бетонними й залізобетонними каркасами, — розкриває подробиці Сергій Трофимчук.
На користь застосування технології сталевого будівництва говорить висока швидкість монтажу, а значить більш раннє введення в експлуатацію будівлі, а також висока ефективність планувань. Наприклад, створити величезний вільний простір без великої кількості опорних колон і перегородок можливо саме при виборі сталевих конструкцій в якості конструктивної схеми. З металом легше управлятися, легше робити планування, вони займають менший об’єм в просторі.
– Величезний плюс сталевих конструкцій — відсутність мокрих процесів і те, що можна працювати взимку незалежно від погодних умов. У міністерстві справедливо очікують, що використання сталі дозволить збільшити опорну здатність висотних будівель і підвищить надійність і безпеку об’єктів. Хоча за сейсмічними параметрами Україна не є сейсмонебезпечною зоною. Норми по стійкості, довговічності та надійності підв’язують за деякими параметрами до європейських, а Західна Європа — це зовсім інша сейсмологія. І найболючіше питання — пожежного захисту. Навіть у столичних рятувальників недостатньо сил, які здатних впоратися з пожежею на будівлях у 100 метрів, — заявляє керівник служби контролю капітальних інвестицій InCo home.
На користь застосування сталевого будівництва в сегменті багатоповерхових будівель вже давно говорить Асоціація учасників ринку сталевого будівництва, членами якої є виробники сталевого прокату. Їм все складніше конкурувати з Китаєм, Японією, Америкою, Німеччиною і тут може прийти на допомогу внутрішній ринок. Вигода для українського виробництва — зростання внутрішнього споживання продукції.
– Не варто забувати про логістику. Є регіони, де будівництво з використанням стали буде більш виправдано економічно — це області, де сконцентровані металургійні підприємства. В регіонах, де більше піщаних кар’єрів і працюють цементні заводи, добре розвинене виробництво ЖБК. Є напрацьована і зрозуміла практика, відпрацьована будівельниками й профільним НДІ, а переорієнтація на нові технології не відбувається з однієї простої причини — будівництво із застосуванням бетону дешевше і простіше. Хоча не виключено, що зі змінами ДБН збільшиться частка комбінування технологій сталі й бетону — упевнений Сергій Трофимчук.