fbpx

Реалії ринку іпотеки в Україні

Реалії ринку іпотеки в Україні

У портфелі InCo home сьогодні з майже 20 об’єктів нерухомості, в будівництво яких інвестувала компанія, акредитовано банками («Глобус» і «Украгазбанк») 4 житлові комплекси під іпотечне кредитування. Бізнес-досвід дає можливість говорити про реалії ринку іпотеки в Україні.

Розширювати цей перелік в найближчій перспективі не плануємо, тому що поки немає достатнього попиту на іпотеку. Влітку був сплеск інтересу і збільшення заявок на можливу покупку нерухомості через банківський кредит, але цей інтерес так і не перетворився на реальні угоди. Розстрочка як і раніше займає до 30% угод від всіх продажів. Водночас покупка квартири через банківський кредит займає до 1% від усіх угод. За три місяці, з серпня по жовтень 2020 року, за нашими об’єктами 16 квартир були придбані через іпотечне кредитування, що менш як 1% від усіх проданих квартир.

Як і на яких умовах оформити іпотеку на нерухомість.

Банки пропонують від 7,9% до 11,5% річних з умовою 50% першого внеску від вартості нерухомості та терміном кредитування до 5 років за зниженою ставкою. На наступні 15 років ставка вже буде від 15,7% до 17,9%. При першому внеску 30% кредитна ставка буде близько 12% річних на обмежений період від 3-х до 5-ти років, з подальшим підвищенням. Плюс є обов’язкове страхування нерухомості й позичальника, що не додає доступності іпотеки.

Яке майбутнє в іпотечного кредиту на нове житло.

В Україні прибутковість від оренди в рази менше ставок по кредитах. Поки іпотека служить виключно як інструмент покриття тимчасових розривів ліквідності (коли дістає невеликої суми на покупку нерухомості). Покупці звертаються до банків, щоб покрити невелику суму (до 10%), якої бракує для покупки.

Високі вимоги до першого внеску для отримання іпотеки, роблять таку покупку житла для багатьох малодоступною. В Україні, кількість орендарів в рази перевищує число тих, хто володіє житлом через іпотечний кредит і ця тенденція може бути посилена пандемією COVID-19, враховуючи скорочення заощаджень населення і зростання вимог банків для зниження своїх ризиків.

Роман Бєлік, співвласник і партнер компанії з інвестицій в нерухомість InCo homе для журналу Фокус.