Не будемо піддаватися мейнстриму сьогоднішнього дня і давати поради, що робити із заощадженнями, в чому зберігати і як правильно інвестувати.
Головне, що у світі існує вся необхідна інфраструктура, що дозволяє при наявності смартфона та інтернету інвестувати кошти не виходячи з дому.
Оцінка поточної структури активів у світі набагато цікавіша. Якщо умовно уявити планету Земля у вигляді бухгалтерської книги те, що є пасивом, що активом, і яка структура цих складових?
Віднесемо до пасиву все населення земної кулі, тобто приблизно 7,8 млрд людей. Чим же вони володіють і в якій пропорції:
Срібло і криптовалюту на графіку знайде тільки допитливе око, частка золота і деривативів незначна. А найдоступнішими для звичайної людини з позиції інвестування та популярними, виходячи з наведених даних, є нерухомість і цінні папери.
Віддають перевагу нерухомості, ті хто характеризується високою чутливістю до ризику, тоді як інвесторам, які вибирають цінні папери як об’єкт інвестування, властива менша чутливість до ризику і готовність його сприймати у великих обсягах.
Звичайно й очікувана прибутковість для різного типу інвесторів відрізняється. Інвестор в нерухомість готовий задовольнятися дохідністю до 10% річних, а ось ті, хто вкладає в акції, не сприймає цифру нижче 10% річних.
Яке місце і як виглядає на цих графіках Україна? Через відсутність ринку цінних паперів в країні, основний інвестиційний портфель українських інвесторів зосереджений в нерухомості та грошових коштах, в основному це комбінація долара і гривні.
Останнім часом, завдяки активності Національного банку до цих інструментів додалися державні облігації, але графік нижче показує, що частка фізичних осіб тут незначна.
При цьому, якщо українцям хоч якось досяжна диверсифікація, за рахунок доступності долара і євро, то інвестиції в нерухомість в основному сконцентровані всередині країни. По свіжим статистичним даними, лідерами є Київ, Львів, Харків і Одеса.
Одна з основних причин, така природна характеристика ринку нерухомості, як локальність.
Люди, які купують другу квартиру чи будинок, вважають за краще вибирати місце розташування нерухомості ближче до свого основного місця проживання, або там, де дуже добре розуміють локацію.
Штучні бар’єри від Нацбанку, у вигляді обмежень на інвестування за кордон, незнання законодавства інших країн і нерозуміння ринку поза Україною, мовний бар’єр — все це фактори, що обмежують українців в інвестиціях в закордонну нерухомість.
У секторі нерухомості, наприклад, такими інструментами можуть стати REIT (real estate investment trust) – фонди нерухомості.
Як зрозуміти й оцінити, що це саме він і інвестор прийшов за адресою. У різних країнах дані фонди мають різну правову форму, але в цілому характеризуються загальними якостями.
По-перше, це вузька спеціалізація, — на 90% портфель таких інвестиційних фондів складається з нерухомості.
По-друге, це висока надійність. Їх діяльність регламентується і ліцензується на державному рівні.
Причому, відповідальність керівників такими фондами є не тільки адміністративною, але й кримінальною, тому випадки шахрайства або недобросовісної поведінки практично виключені.
І останнє — висока ефективність. Шляхом формату відносин B2B, ефекту масштабу (коли собівартість продукту нижча завдяки обсягам) і обов’язкової наявності в штаті керуючих компаній ліцензованих фахівців у сфері комплаєнсу, фінансового моніторингу, ризик і портфельного менеджменту, дані фонди досягають кращих результатів при менших ризиках, ніж це виходить у приватного інвестора.
Факт, що вже набивши оскому про обмеженість українців в інструментах інвестування та примноження капіталу, можливо, скоро піде з порядку денного. Нехай і скромну, але надію дають недавні зміни у сфері регулювання ринку цінних паперів в Україні.
За умови, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснить прорив. Якщо адаптують законодавство і піднормативні акти відповідно до нових вимог до нового 2021 року, в українського інвестора з’явиться більший вибір географії та інструментарію для інвестування, а значить більше можливостей для багатьох українців.
Джерело — колонка співвласника і партнера інвестиційної компанії InCo home, Романа Бєліка на Економічній правді.